logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

Mielczanie świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęli już dziś. Przed budynkiem II Liceum Ogólnokształcącego posadzono Dąb Niepodległości. Wręczone zostały także wysokie odznaczenia państwowe.

Dzisiejszą imprezę przygotował mielecki Komitet Obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości wraz z II LO. Zasadzenie Dębu to jedna z cyklu imprez, które planuje komitet. Tego uroczystego aktu dokonał marszałek Władysław Ortyl wraz z Jerzym Dębickim czyli przewodniczący z honorowym przewodniczącym komitetu. Towarzyszyli im wojewoda Ewa Leniart oraz starosta mielecki Zbigniew Tymuła, wiceprezydent Mielca Jan Myśliwiec i dyrektor szkoły Zbigniew Rzeźnik.


Jerzemu Dębickiemu także poświęcona była część spotkania. Na wniosek marszałka prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o odznaczeniu go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. To jedno z najwyższych polskich odznaczeń wręczyła mu wojewoda Ewa Leniart. Jerzy Dębicki w czasie wojny należał do Szarych Szeregów i Armii Krajowej. Po wojnie za tę działalność, która zdaniem ówczesnej władzy była antypolska spędził kilka lat w więzieniu. Aktualnie od wielu lat angażuje się w działalność kombatancką, patriotyczną i edukacyjną.

Dziękuję za pielęgnowanie tradycji, przekazywanie wiedzy, szacunek dla historii naszej małej mieleckiej ojczyzny i jej bohaterów. Właśnie dlatego jedno z najwyższych państwowych odznaczeń otrzymał pan Jerzy Dębicki. Dzięki niemu - o tym co to były tajne komplety, konspiracja czy Szare Szeregi nie musimy dowiadywać się z książek, ale z bezpośrednich relacji. Pan Jerzy Dębicki własnym życiem może świadczyć, że za działalność na rzecz wolnej i sprawiedliwej Polski trafiało się do więzienia. Ten krzyż jest dziś skromnym podziękowaniem za Pana postawę, za zachowanie człowieczeństwa i godności w tamtych nieludzkich czasach - powiedział marszałek Władysław Ortyl.


Wojewoda Ewa Leniart wręczyła także medale Pro Patria dla czwórki mielczan, którzy aktywnie działają na ziemi mieleckiej organizując patriotyczne wydarzenia czy akcje. O te wyróżnienia, przyznawane przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, także wnioskował marszałek Władysław Ortyl. Otrzymali je Paweł Dębicki, Robert Sukiennik, Jerzy Flis i Bogdan Pląder. 

Tak naprawdę mieleckie świętowanie rozpoczęło się w czwartek od 10. Dyktanda Niepodległościowego. W piątek w Dworku Oborskich, również zgodnie z tradycją mielczanie śpiewali znane pieśni patriotyczne. W sobotę odbędzie się msza św. za Ojczyznę w Bazylice Mniejszej a po niej tradycyjne złożenie wiązanek przed Pomnikiem Wolności. Wieczorem natomiast zaplanowano koncert niepodległościowy Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej. 


Tomasz Leyko
fot. powiat-mielecki.pl

Statystyka

Odwiedza nas 654 gości oraz 0 użytkowników.