logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

170612 zasluzeniW wyjątkowych okolicznościach, podczas spotkania Resursy Kultury Pamięci w Sali Balowej łańcuckiego zamku, wręczono Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Do grona wyróżnionych dołączyli ks. prof. Stanisław Nabywaniec oraz Adam Pęzioł.

IX spotkanie Łańcuckiej Resursy Kultury Pamięci pt. „Polska – Genius Loci”, rozpoczął marszałek Władysław Ortyl, który podkreślił wkład odznaczonych w rozwój kultury regionu, m.in. poprzez zaangażowanie w pracę na rzecz organizacji Obchodów 1050 Rocznicy Chrztu Polski.

- To panowie współtworzyli Komitet Organizacyjny Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski, to dzięki panów inwencji, zaangażowaniu i wysiłkom województwo podkarpackie wyróżniło się na tle innych polskich regionów. Podejmując bardzo wiele działań ukazaliśmy wielkie przywiązanie do wiary katolickiej, szacunek do roli jaką Kościół odgrywał przez kolejne stulecia polskiej historii, a jednocześnie podkreśliliśmy, jak ważne są dla nas – tu i teraz - chrześcijańskie korzenie naszego narodu – mówił marszałek, dodając - Swoistym ukoronowaniem uroczystości z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski, organizowanych przez Komitet było odsłonięcie przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego kamiennego obelisku który kolejnym pokoleniom przypominał będzie o znaczeniu chrztu dla Polski i Polaków – dodał na zakończenie Władysław Ortyl.

Chwilę po wystąpieniu marszałka głos zabrał Jerzy Cypryś – przewodniczący Sejmiku Województwa, który odczytał uchwałę w sprawie nadania Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

Laudację wygłosił Jan Nowara – dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Honorową odznakę oraz pamiątkowy grawerton księdzu prof. Stanisławowi Nabywańcowi oraz Adamowi Pęziołowi wręczyli: marszałek Władysław Ortyl, przewodniczący Jerzy Cypryś oraz radny województwa z ziemi łańcuckiej Stanisław Bartnik.

Odbierając odznakę, ks. prof. Stanisław Nabywaniec wyraził wdzięczność Kapitule i Sejmikowi, dziękując także zespołowi, który pracował przy organizacji jubileuszu Chrztu Polski.

To wyróżnienie jest adresowane do całego szeregu osób, które wspierały nas w pracy związanej z jubileuszem. Chrzest Polski - mogłoby się wydawać - jest ściśle związany z historią kościoła. Jednak gdyby nie on, także dzieje naszego narodu mogłyby potoczyć się zgoła inaczej. Dlatego jestem szczególnie wdzięczny za dostrzeżenie pracy prezesa Pęzioła i mojej - dziękował.

Adam Pęzioł, chwilę po otrzymaniu odznaki odwołał się do jubileuszu 1050. Chrztu Polski i jego znaczenia dla narodu polskiego.  

 Nachodzi mnie taka refleksja, że nasza przeszłość w sposób integralny związana z chrześcijaństwem, jest tym co nas ukształtowało, co nas naprawdę zbudowało. Ta refleksja, jest czymś niezbędnym do tego, żeby pokolenie, które nie pamięta obchodów milenijnych, miało świadomość jak szalenie istotne jest budowanie wspólnoty kościelnej i narodowej. Bo bez niej jesteśmy niewiele warci - mówił Adam Pęzioł.    

Drugą część spotkania Łańcuckiej Resursy wypełniła sesja „Od millenium Chrztu Polski do bierzmowania dziejów”, podczas której prelegenci zajęli się zagadnieniem wpływu dziedzictwa chrześcijańskiego i wiary Kościoła na kształt narodowej tożsamości i niepodległości Polski.

Sesja jest częścią debaty programowej „Polska-Genius Loci”, organizowanej w ramach X Dni Dziedzictwa św. Jana Pawła II, której celem jest ustanowienie strategicznego programu Karty Solidarności, poświęconego polskiej kulturze pamięci. Spotkanie zorganizowane w ramach X Dni Dziedzictwa św. Jana Pawła II, stanowi zarazem oficjalne zakończenie obchodów 1050-lecia rocznicy Chrztu Polski na terenie Województwa Podkarpackiego i pierwszy akcent programowy przygotowania do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po okresie rozbiorów państwa i niewoli narodu w wieku XIX.

 

Michał Mielniczuk/mat. organizatora

fot. Michał Mielniczuk

Biuro Prasowe UMWP

 

 

 

 

 

Statystyka

Odwiedza nas 1424 gości oraz 0 użytkowników.