Miniatura artykułuStoiska z produktami regionalnymi, pokazy rękodzielnicze, giełda staroci, występy zespołów folklorystycznych, liczne konkursy i obowiązkowe degustacje lokalnych przysmaków, a wieczorem koncert – tak wyglądał finał Festiwalu Dziedzictwa Kresów, który miał miejsce w Baszni Dolnej. Udział w wydarzeniu wziął wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Cieszę się, że na Roztoczu odbywa się tak cenne przedsięwzięcie kulturalne, jakim jest Festiwal Dziedzictwa Kresów. To naprawdę wspaniała inicjatywa, przesiąknięta niepowtarzalną atmosferą i odbywająca się przy udziale fantastycznych ludzi. Można tu poznać dawne dzieje tych ziem i poczuć specyficzny klimat wschodnich kresów dawnej Rzeczypospolitej. Ten festiwal rozsławia nie tylko Roztocze, ale całe Podkarpacie, a jednocześnie uczy młode pokolenia szacunku do historii i obyczajów naszych przodków – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch.

Na małym dziedzińcu Kresowej Osady uczestnicy festiwalu mogli obserwować zmagania Kół Gospodyń Wiejskich w konkursach - „Kresowe Jadło” oraz „Niejedno oblicze podkarpackiego proziaka”, które odbyły się pod hasłem: „Na Szlaku Kulinarnym Wschodniej Polski”. Na dziedzińcu głównym odbył się z kolei Festiwal Produktów Podkarpackich i III Festiwal Podkarpackiego Proziaka.

Jak zawsze dużym uznaniem wśród uczestników cieszyły się  stoiska rękodzielników i twórców ludowych, natomiast w Galerii Lokalnej Historii została wyświetlona prezentacja multimedialna w stulecie otwarcia przez Józefa Piłsudskiego słynnych Targów Wschodnich we Lwowie. Atrakcją były występy artystyczne zespołów folklorystycznych: Zespołu Pieśni i Tańca „Kresy” oraz Zespołu Śpiewaczego Niespodzinaka. Wieczorem na scenie przed publicznością wystąpili: Witek Muzyk Ulicy oraz Pectus.

Tekst: D. Kozik

Biuro Prasowe UMWP