Za nami premiera połączenia kolejowego z Rzeszowa do słowackich Medzilaborec. Specjalnie przygotowanym na tę okazję składem podróżowało niemal 300 turystów z Rzeszowa, Jasła, Jedlicza, Krosna i Sanoka. Burmistrz Medzialiborec zapewnił podróżnym zwiedzanie miasta, którego głównym punktem było muzeum poświęcone Andy’emu Warholowi. 

Wyjazd do Medzilaborec jest pierwszym z dwóch planowanych w tym roku połączeń. Wyjątkowo w sierpniu i wrześniu trasa do Łupkowa zostaje wydłużona o przejazd na Słowację. Pierwsze z nich, odbywające się w ostatnią sobotę sierpnia spotkało się z ogromnym zainteresowaniem turystów z Podkarpacia. Już na stacji Rzeszów Główny do szynobusu podstawionego przez Przewozy Regionalne wsiadło niemal 250 osób. Nie zabrakło także podróżujących z rowerami. Obłożenie peronów nie słabło na kolejnych stacjach i część turystów obeszła się ze smakiem. 

Tuż przed opuszczeniem kraju, skład zatrzymał się w Łupkowie, gdzie podróżni mogli skosztować regionalnych potraw oraz zapoznać się z ofertą turystyczną regionu. Sama przeprawa na Słowację to gratka dla fanów kolei - byli i tacy, którzy do Medzilaborec wybrali się tylko po to, by przejechać „słynnym łupkowskim tunelem”. W ostatnich latach ta trasa nie należała do szczególnie uczęszczanych, jednak w niedługim czasie może to ulec zmianie, dzięki staraniom promotorów połączeń kolejowych na Podkarpaciu. 

Po słowackiej stronie na kolejowy skład czekał burmistrz Miedzilaborec - Vladislav Visnovsky, który zabrał turystów na spacer po mieście - prezentując jego największe walory z muzeum Andy’ego Warhola na czele. Zwieńczeniem pobytu był wspólny piknik, podczas którego Jerzy Zuba i Adam Filar - przedstawiciele społecznej kampanii „Kocham Kolej”, wręczyli włodarzowi miasta upominki.  Czas do odjazdu pociągu umilały koncerty zespołu „Połańce” z Zagórza oraz Abba Show. 


 

tekst/fot. Michał Mielniczuk
wideo: Sebastian Kieszkowski
Biuro Prasowe UMWP