160906 kielce609 firm z 30 krajów świata – tak w liczbach wygląda tegoroczna edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Dziś marszałek Władysław Ortyl odwiedził stoiska podkarpackich firm, które prezentują się na obiektach wystawienniczych Targów Kielce.

W tym elitarnym gronie nie zabrakło firm z Podkarpacia. Atrakcyjnie i okazale wyglądały jak zwykle stoiska związane z lotnictwem. Polskie Zakłady Lotnicze z Mielca zaprezentowały po raz kolejny w tym roku śmigłowiec Black-Hawk z uzbrojeniem. Mielecka maszyna jest jednym z 7 śmigłowców, które będą wystawiane podczas tegorocznego salonu. To najnowszej generacji Black Hawk w wersji uzbrojonej między innymi w najnowocześniejsze rakiety Hellfire II. Cieszył się on wielką popularnością wśród zwiedzających. 

- Cieszę się, że nasze firmy prezentują się na tego typu imprezach. Jesteśmy obecni również na podobnych, najważniejszych imprezach przemysłu lotniczego w Europie m.in. w Paryżu czy w Berlinie. Mielecki śmigłowiec tradycyjnie prezentuje się bardzo efektownie. Biało-czerwona szachownica pasowałaby idealnie do tej maszyny. Zwracam uwagę także na Polską Grupę Zbrojeniową, która ma olbrzymie znaczenie dla województwa. Przypomnę chociażby przejęcie firmy Autosan. Żaden kraj nie oszczędza na armii i polityka, którą prowadzi nasz obecny rząd zmierza w dobrym kierunku – powiedział marszałek. 

Wladyslaw Ortyl wraz z posłem Wojciechem Buczakiem rozmawiali z Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem. Marszałek spotkał się także z delegacją stanu Illinois w sprawie przyszlorocznego Aerospace & Defence Meeting. 

W Kielcach swoje stoisko wystawiła wspomniana Polska Grupa Zbrojeniowa gdzie efektowne ekspozycje prezentowała Huta Stalowa Wola i Zakład Matelowy Dezamet. Nie mogło zabraknąć również rzeszowskiej Pratt&Wittney.

Tegoroczna edycja MSPO znów jest rekordowa. W Kielcach prezentuje się  609 firm z 30 krajów świata takich jak: Austria, Belgia, Chiny, Cypr,  Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Izrael, Japonia, Kanada, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Republika Południowej Afryki, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Tajwan, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania i Włochy. Ekspozycja zajmuje ponad 27 tysięcy metrów kwadratowych.

Dużą część powierzchni wystawienniczej, łącznie ponad 14 tysięcy metrów kwadratowych zajmuje Wystawa Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej organizowana pod hasłem „Kierunek Nowoczesność”, która jest w tym roku wystawią wiodącą. W ramach ekspozycji zobaczyć będzie można prezentacje między innymi: Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej oraz Żandarmerii Wojskowej. Obok nowoczesnych i sprzętu, wojsko zaprezentuje historyczne perełki. Czołgi, ciągniki artyleryjskie, armaty przeciwpancerne, silniki lotnicze, repliki i modele samolotów przywiozą do Kielc: Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Wojsk Lądowych, Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz Muzeum Marynarki Wojennej.

Siłę polskiego przemysłu obronnego na tegorocznym salonie zaprezentuje również aż 320 krajowych wystawców. Efekty ścisłej współpracy przemysłu i nauki zobaczyć można między innymi na stoiskach Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która od tego roku jest partnerem strategicznym MSPO. W hali C prezentowane będą systemy obrony, broń i wyposażenie dedykowane armii, a w tym tworzonym brygadom Obrony Terytorialnej, które podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego po raz pierwszy reprezentuje Biuro ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej Ministerstwa Obrony Narodowej.

Tegoroczna edycja salonu, podobnie jak poprzednia odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy. Swój udział w MSPO 2016 potwierdziły już delegacje z 29 krajów. Tradycyjnie podczas targów wręczanych będzie wiele nagród. Ostatniego dnia wystawy, 9 września przyznana będzie między innymi Nagroda Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Nagroda Specjalna Ministra Obrony Narodowej i Nagroda Defender.

 

Z Kielc Tomasz Leyko 
rzecznik prasowy UMWP