160909 EurUkr

Podkarpacie będzie gospodarzem najbliższego X Forum „Europa - Ukraina”. Impreza odbędzie się w dniach 22-24 stycznia 2017 roku. Stosowne porozumienie w tej sprawie podpisali dziś w trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy marszałek Władysław Ortyl oraz Zygmunt Berdychowski przewodniczący Rady Programowej Instytutu Studiów Wschodnich.

Umowa zakłada, że następne i kolejne cztery edycje odbędą się na Podkarpaciu. Miejscem Forum będzie Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Jasionce. Podpisywaniu umowy towarzyszyli Marszałek Sejmu Marek Kuchciński i Minister Skarbu Dawid Jackiewicz.

- Bardzo się cieszę, że tak ważna impreza odbędzie się w naszym województwie. Kontynuujemy nasze działania współpracy z Ukrainą. Niedawno wróciliśmy ze Lwowa z Festiwalu Partnerstwa. Liczymy, że współpraca naszego regionu z Ukrainą będzie miała mocniejsze podłoże gospodarcze. Takie forum będzie z pewnością miejscem wymiany doświadczeń, kontaktów między partnerami ukraińskimi a resztą Europy, a także miejscem rozmów na temat przyszłości relacji Unii Europejskiej z Ukrainą – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

- Czujemy się zaszczyceni, że impreza tej rangi odbędzie się w Rzeszowie. To już dziesiąta edycja forum, wcześniejsze organizowano m.in. w Łodzi czy w Kijowie. Rzeszów i Podkarpacie wydają się być naturalnym miejscem odpowiednim nie tylko ze względów geograficznych – powiedział Marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Z kolei minister Dawid Jackiewicz zadeklarował wsparcie i współpracę przy organizacji tego wydarzenia.

Instytut Studiów Wschodnich, który jednocześnie jest organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy, jako niezależna i niekomercyjna organizacja pozarządowa od lat działa na rzecz umocnienia dialogu i rozwoju współpracy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Forum „Europa-Ukraina” to jedna z najważniejszych konferencji organizowanych od 2007 roku przez instytut. Jego głównym tematem są procesy modernizacji Ukrainy, reformy państwa i gospodarki, problematyka bezpieczeństwa międzynarodowego, mniejszości narodowych, dziedzictwa kulturowego oraz relacje Ukrainy z Unią Europejską. Problematyka ta zwłaszcza po agresji Rosji na Ukrainę ma olbrzymie znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa całej Europie.

Poprzednie konferencje odbywały się we Wrocławiu, Kijowie, Budapeszcie, Bukareszcie. W spotkaniach tych brało corocznie udział ok. 500 – 600 osób reprezentujących różne środowiska – politykę, biznes, świat nauki i mediów. W 2016 roku Forum „Europa - Ukraina” odbyło się w Łodzi. Gośćmi tego wydarzenia byli m. in. Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, wicepremier Piotr Gliński, Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski. Wśród gości z zagranicy byli m. in. przewodniczący parlamentu Gruzji, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy, członkowie rządu ukraińskiego a także przedstawiciele innych państw. Wydarzeniu towarzyszyło ogromne zainteresowanie mediów.

 

 

 

Z Krynicy Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy UMWP
fot. Tomasz Leyko; Marcin Fijołek