160924 lupkowW Nowym Łupkowie rozmawiano o uruchomieniu w przyszłym roku sezonowych połączeń kolejowych z Rzeszowa na Słowację. Podsumowano również dwa tegoroczne promocyjne kursy z Rzeszowa do Medżilaborec. Pierwszy odbył się w sierpniu, a drugi dzisiaj, tj. 24 września.

W spotkaniu w Nowym Łupkowie wziął udział dyrektor Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego – Lesław Kornak. Obecny był również burmistrz miasta Medżilaborce - Vladislav Višnovsky z kilkudziesięcioosobową delegacją ze Słowacji. Byli także lokalni samorządowcy oraz przedstawiciele organizacji zabiegających o uruchomienie połączeń ze Słowacja. 

Dyrektor Lesław Kornak podsumował efekty tegorocznych dwóch kursów na Słowację. Mówił, że cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem, co jest dowodem na to, że takie połączenie powinno znaleźć się w letnim rozkładzie jazdy.

Turyści, którzy jadą w Bieszczady chcą atrakcji. Jedną z nich może być właśnie pociąg na Słowację, dlatego m.in. samorządowi województwa zależy tak bardzo na uruchomieniu tych połączeń – mówił L. Kornak.

Podczas spotkania dyrektor Kornak omówił inwestycje kolejowe, jakie na południu regionu planuje zrealizować samorząd województwa. Wśród nich wymienił m.in. dokończenie rewitalizacji linii 106, która jest jedną z trzech na trasie Rzeszów- Łupków.

Chcemy przywrócić kolei należne jej miejsce, stąd inwestycje w infrastrukturę, aby poprawić komfort jazdy, skrócić czas przejazdu, sprawić, żeby połączenia kolejowe znów stały się atrakcyjne – tłumaczył dyrektor Kornak.

Potrzebę uruchomienia połączeń na Słowację widzą także władze samorządowe miasta Medżilaborce. Burmistrz miasta Vladislav Višnovsky mówił, że to bardzo ważna inicjatywa, której szczerze kibicuje.

Prace, które rozpoczęliśmy musimy kontynuować. Jest to ważne, aby udało nam się do końca roku podpisać wszystkie dokumenty, tak by w przyszłe wakacje uruchomić już regularne połączenia między naszymi miastami. Stoi przed nami wielki cel, ale jak będziemy tak mocno pracować, to na pewno się nam to uda – mówił burmistrz Vladislav Višnovsky

Jak poinformował dyrektor L. Kornak już pod koniec października spółka Przewozy Regionalne spotyka się z partnerami ze Słowacji, aby mówić o szczegółach uruchomienia tego połączenia. W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele lokalnych samorządów, którzy mówili o potencjale turystycznym bieszczadzkich gmin i możliwościach współpracy z partnerami ze Słowacji.

O konieczności tworzenia nowych połączeń mówił też Jerzy Zuba – radny powiatu sanockiego oraz koordynator kampanii „Kocham Kolej”.

Wasza obecność – delegacji słowackiej - tutaj w Łupkowie, nasza obecność w sierpniu w Medżilaborcach, to są najbardziej przekonujące dowody na to, że kolej jest potrzebna. To co robimy jest sensowne, jest perspektywiczne i życzmy sobie wszyscy, żebyśmy już za rok mogli się odwiedzać – mówił Jerzy Zuba.

Spotkaniu towarzyszyły stoiska promocyjne samorządu województwa oraz lokalnych gmin. Można było skosztować regionalnych smakołyków oraz zwiedzić wagon – „salonka Gierka”.

Monika Konopka
fot. Monika Konopka
Biuro Prasowe UMWP