161024 s19Budowa odcinka łączącego ul. Podkarpacką z węzłem Rzeszów-Wschód stała się faktem. Dziś w rzeszowskim ratuszu umowę na realizację inwestycji podpisali marszałek Władysław Ortyl, wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński oraz Piotr Subczak, dyrektor Oddziału Budownictwa Inżynieryjnego Skanska w Rzeszowie.

Chwilę przed podpisaniem dokumentu marszałek Władysław Ortyl przyznał, że celem samorządów wojewódzkiego i miejskiego jest szybka realizacja tej inwestycji.

- Naszym celem jest to, żeby jak najszybciej doprowadzić do drożności tego węzła, aby ten budowany odcinek powstał w dobrym tempie. Cieszymy się bardzo, że razem z miastem możemy przystąpić do inwestycji, której realizacja rozpocznie się tuż po podpisaniu umowy – powiedział marszałek.

Budowa odcinka drogi wojewódzkiej o długości 3.46 km, zostanie zrealizowana na etapie od skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. 9 Dywizji Piechoty w Rzeszowie (DK 19) do węzła Rzeszów-Południe (S19).  Całkowity koszt inwestycji to 68 675 745,60 PLN. 85 % tej kwoty stanowić będzie dofinansowanie w ramach  PO Polska Wschodnia, natomiast  15 % to wkład własny samorządów. Dodatkowo samorząd województwa przeznaczył 5 mln zł na wykup gruntów oraz 120 tys. na inżyniera kontraktu.

Genezę inwestycji podczas spotkania w ratuszu przypomniał wiceprezydent Marek Ustrobiński.

- Przypomnę, że kilka lat temu dyr. Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, marszałek oraz prezydent Rzeszowa podpisali wspólnie porozumienie o realizacji inwestycji łączącej ul. Podkarpacką z węzłem Rzeszów – Południe. Kilka miesięcy temu ta inwestycja uzyskała dofinasowanie z PO Polska Wschodnia. Dziś podpisujemy umowę na jej realizację – informował wiceprezydent.

Nowa droga stworzy obejście Rzeszowa od strony południowej umożliwiając poprowadzenie ruchu tranzytowego poza centrum miasta oraz łącząc szlaki komunikacyjne biegnące z południa Polski na północ oraz ze wschodu na zachód tj. drogę ekspresową S19, drogę krajową nr 19, drogę wojewódzką 878 oraz autostradę A4.

Marszałek wyraził także nadzieję, że w niedługim czasie uda się wydłużyć odcinek do Babicy:

- Marzy się nam aby droga s19 została przedłużona do Babicy. To oznaczałoby realną redukcję kłopotów komunikacyjnych zarówno w Rzeszowie, jak i w Boguchwale  - mówił marszałek Ortyl.

 

Michał Mielniczuk
biuro prasowe UMWP