161028 obwodnicaswJuż wkrótce w naszym regionie ruszą ważne inwestycje drogowe. Obwodnica Stalowej Woli i Niska oraz droga szybkiego ruchu S19 Rzeszów-Lublin, znacznie usprawnią przemieszczanie się po Podkarpaciu. Dziś w miejscu, gdzie niebawem rozpoczną się inwestycje odbył się briefing prasowy z udziałem  przedstawicieli rządu RP: Andrzeja Adamczyka - Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Jerzego Szmita – Wiceministra Infrastruktury i Budownictwa. W briefingu udział wziął również Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

- To wielka chwila dla Stalowej Woli i ważne wydarzenie dla województwa podkarpackiego. Myślę, że wszyscy wiemy, czym jest dla nas droga ekspresowa S19, ale ten fakt nie może pozostawać tylko i wyłącznie w obszarze myśli, marzeń i planów. Musimy już myśleć, jak podłączać się do tej drogi, jak budować wjazdy i zjazdy, poszukiwać środków, zarówno z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, jak i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które umożliwią nam zrealizowanie tych inwestycji. Przypomnę, że w czasie, kiedy był negocjowany Kontrakt Terytorialny stoczyła się duża bitwa o to, aby droga S19 mogła być do niego wpisana i w tym także obwodnica Stalowej Woli i Niska, która łączy się z drogą S19. Dziś to jest faktem. […] Rusza ważna inwestycja, spływają środki do Podkarpacia, a to oznacza dobre perspektywy na przyszłość – mówił podczas briefingu marszałek Władysław Ortyl.

Budowa drogi obwodowej Stalowej Woli i Niska będzie przebiegała w ciągu drogi krajowej nr 77. Obejmie ona odcinek od Stalowej Woli – skrzyżowanie Trasy Podskarpowej z ul. Chopina do połączenia z projektowaną drogą ekspresową S-19 na terenie gminy Nisko. W ramach inwestycji planowana jest budowa drogi o długości 16 km, ze skrzyżowaniami jednopoziomowymi, dwoma łącznikami drogowymi, mostami, wiaduktami i przepustami. Dzięki obwodnicy zmniejszy się ruch w centrach miast - Stalowej Woli i Nisku, a tym samym poprawi bezpieczeństwo na drogach miejskich. Rozpoczęcie inwestycji zaplanowano na IV kwartał 2018 roku, natomiast jej zakończenie przewidziano na II kwartał 2021 roku.

Kolejna inwestycja, to budowa drogi S19 od granicy województwa podkarpackiego i lubelskiego do Niska. Inwestycja realizowana będzie w systemie „Projektuj i buduj”. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest w I połowie 2019 roku, a zakończenie w 2021 roku. Droga ekspresowa S19 biegnąca na Podkarpaciu połączy się z odcinkami realizowanymi przez lubelski Oddział GDDKiA. Droga między Rzeszowem a Lublinem będzie miała długość 157,5 km.

Obecnie trwają prace na odcinkach Sokołów Małopolski-Stobierna oraz Świlcza – Rzeszów Południe. Droga szybkiego ruchu S19 jest zlokalizowana w sieci bazowej i kompleksowej TEN-T, przebiegającej w południowej części Polski przez obszar województwa podkarpackiego.

Tekst:
Daniel Kozik
Biuro Prasowe UMWP
Zdjęcia:
I.
Katarzyna Popek
Urząd Miasta Stalowej Woli
II.
Piotr Gibowicz
GDDKiA Oddział w Rzeszowie