161216 s19Są kolejne pieniądze na drogę S19. Prawie 67 mln zostanie przeznaczonych na prace koncepcyjne dla odcinka od Rzeszowa do Barwinka. Informację przekazał dziś europoseł Tomasz Poręba podczas konferencji prasowej wraz z marszałkiem Władysławem Ortylem oraz dyrektorem rzeszowskiego oddziału GDDKiA Wiesławem Kaczorem.
- To przełomowy moment dla tej inwestycji. Jesteśmy blisko finalnych działań, które zakończą się rozpoczęciem budowy. Nic już nie zatrzyma budowy tej drogi. Dla mnie teraz najważniejsze są starania aby S19 została wpisana do sieci TENT – mówił Tomasz Poręba.
Kończący się 2016 rok jest szczególny dla S19. Wydano decyzję środowiskową, są zabezpieczone środki w ramach kontraktu terytorialnego na budowę odcinka do Babicy. W listopadzie w Łańcucie premier Beata Szydło potwierdziła, że budowa tej drogi, będącej częścią europejskiego szlaku Via Carpatia jest jednym z priorytetów jej rządu. 
- Hasło wyborcze otwarcie komunikacyjne na południe jest realizowane, staje się faktem – powiedział marszałek Władysław Ortyl. - Ta decyzja pokazuje, że istotne są konferencje i spotkania, które lobbowały na rzecz S19. Niezależnie od tych działań w dalszym ciągu prowadzimy pracę, które usprawnią komunikację w województwie podkarpackim. To m.in. budowa obwodnic Czudca czy Strzyżowa. Wszystkie projekty realizujemy w synergii z osią komunikacyjną północ-południe – dodał marszałek. 
Wiesław Kaczor krótko omówił plany budowy S19. Wszyscy uczestnicy konferencji podkreślali bardzo dobrą współpracę przy staraniach o finansowanie tej trudnej inwestycji.
TOMASZ LEYKO
rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego