180523 jaroslawPierwszy most w ramach programu "Mosty dla regionów", powstanie na Podkarpaciu, a konkretnie w Jarosławiu. Wczoraj premier Mateusz Morawiecki ogłosił założenia programu, a już dziś przedstawiono pierwszą lokalizację. O tym, że most zostanie zbudowany w Jarosławiu na Sanie zapowiedzieli podczas konferencji prasowej poseł Anna Schmidt-Rodziewicz, Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński i Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Planowana już inwestycja, według wstępnych szacunków będzie kosztować blisko 120 milionów złotych. Most powstanie na Sanie, w ciągu drogi wojewódzkiej 865.

- W tym programie posługujemy się taką sentencją Isaaca Newtona, która mówi, że "ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" i tak faktycznie przez ostatnie lata się działo – mówił minister Jerzy Kwieciński. - W tym czasie budowaliśmy dużo mostów w ciągach dróg ekspresowych, w ciągach autostrad i dróg krajowych natomiast zapominaliśmy o inwestycjach samorządowych, a przeprawy mostowe są bardzo kosztowne i najczęściej są one poza możliwościami finansowymi samorządów lokalnych - dodał minister.

- Prace na tą inwestycją już trwały, dlatego możemy dziś możemy ogłosić w Jarosławiu, że pierwszy most, który powstanie w ramach programu rządowego to przeprawa na Sanie w Jarosławiu. Bardzo dziękuje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz ministrowi Jerzemu Kwiecińskiemu i marszałkowi Władysławowi Ortylowi. Dzięki bardzo dobrej współpracy w Jarosławiu rozpocznie się inwestycja na którą mieszkańcy czekają od lat – powiedziała poseł Anna Schmidt-Rodziewicz.

Marszałek Władysław Ortyl mówił o wstępnych koncepcjach drogi wraz z mostem, które już są. Na nich będą oparte plany a później prace projektowe. Podkreślał nie tylko znaczenie infrastrukturalne nowej przeprawy, ale również gospodarcze.

- Na tym moście zyska cały region, powiat jarosławski, ale także lubaczowski. Inwestycja będzie skomunikowana zarówno z autostradą jak i drogą ekspresową. Budujemy też komplementarne inwestycje m.in. obwodnice w Cieszanowie, Narolu i w Oleszycach. Opracowujemy koncepcje i decyzję lokalizacyjną. Cieszę się, że w tym programie będziemy mogli też liczyć na dofinansowanie tego wstępnego etapu czyli dokumentacji. To rzadko się zdarza – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

W programie „Mosty dla regionów” przeprawy mogą powstawać w ciągach dróg zarządzanych przez samorządy, tj. na drogach gminnych, powiatowych czy wojewódzkich. W pierwszej kolejności powstanie 20. priorytetowych przepraw mostowych:

Ich łączny koszt szacowany jest na 2,3 mld zł. Samorządy będą mogły otrzymać dofinansowanie na pokrycie aż 80% wydatków kwalifikowalnych danej inwestycji. Pozostałe 20% wartości zadania to wymagany wkład własny, który jednostki samorządu terytorialnego muszą zapewnić w swoim budżecie. Ponadto, jesienią tego roku planowane jest utworzenie przez Ministerstwo Infrastruktury Funduszu Dróg Samorządowych, z którego finansowane będą modernizacja i budowa dróg lokalnych, w tym także mostów.

TOMASZ LEYKO
rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego