180530 blackhawkDo końca roku do polskiej policji trafią dwa śmigłowce Black Hawk. Dziś w PZL Mielec Komendant Główny Policji nadinpektor Jarosław Szymczyk i prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki podpisali umowę na zakup śmigłowców produkowanych w Mielcu. Udział w podpisaniu kontraktu wziął marszałek Władysław Ortyl.

Podpisanie nastąpiło w obecności między innymi: Joachima Brudzińskiego ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ewy Leniart Wojewody Podkarpackiej, Fryderyka Kapinosa pełniącego funkcję prezydenta miasta Mielca oraz Zbigniewa Tymuły starosty mieleckiego.

Joachim Brudziński, minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nawiązał do historii tego miejsca i osoby Eugeniusza Kwiatkowskiego, za sprawą którego w okresie międzywojennym powstały zakłady PZL w Mielcu:

- Eugeniusz Kwiatkowski w dwudziestoleciu międzywojennym tworząc Centralny Okręg Przemysłowy dał podwaliny pod zakład, z którego my dzisiaj u progu 100-lecia niepodległości możemy być dumni. Należą się gratulacje, które na ręce Komendanta Głównego Policji składam, że ten proces negocjacji skutkuje dzisiaj podpisaniem tego kontraktu, dzięki któremu polska policja zostanie wyposażona w sprzęt znakomity, o którym możemy powiedzieć, że da instrumenty do tego, aby jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo Polaków. […] Ten dzień otwiera nowe perspektywy przed polską policją, ale - w co wierzę - również w sposób znaczący podniesie bezpieczeństwo Polaków – powiedział minister.

Janusz Zakręcki, prezes PZL Mielec nie krył radości z faktu podpisania kontraktu:

- Ten kontrakt jest szczególnie ważny dla Lockheed Martin, dla firmy Sikorsky, ale także dla PZL Mielec i jego pracowników. Poprzez ten kontrakt PZL Mielec dopisują Polskę, jako kolejny kraj, który będzie użytkował śmigłowce Black Hawk. 31 krajów na świecie te śmigłowce użytkuje, Polska będzie 32 krajem. Myślę że wybór dokonany przez polską policję jest dobrym wyborem – dodał prezes.

Nadinspektor Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji mówił o konieczności modernizacji tej formacji mundurowej:

- To jest historyczny dzień w polskiej policji - największej w kraju mundurowej formacji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo Polaków, za bezpieczeństwo naszego kraju, za bezpieczeństwo wszystkich tych, którzy naszą wspaniałą ojczystą ziemię przyjeżdżają odwiedzać. Ta formacja wymaga głębokiej modernizacji. Wymagała jej od wielu już lat. Długo czekaliśmy na to, co stało się naszym udziałem dwa lata temu, kiedy wprowadzony program modernizacji polskiej policji. […] Głęboko analizowaliśmy nasze potrzeby, jedną z tych najbardziej palących jest z pewnością to, co jest przyszłością i wielką wartością polskiej policji, a mianowicie policyjne lotnictwo – mówił komendant.

Tekst i fot.: D. Kozik
Biuro Prasowe UMWP