180730 Umowa

Ponad 33 miliony złotych – tyle wynosi wartość umowy podpisanej właśnie w urzędzie marszałkowskim. To środki na rewitalizację linii kolejowej nr 106 na odcinku Boguchwała – Czudec. Podpisy pod dokumentem złożyli wicemarszałek województwa Bogdan Romaniuk oraz zastępca dyrektora PKP PLK Region Południowy Andrzej Szydło.

 - To bardzo oczekiwana inwestycja, która umożliwia lepsze skomunikowanie kolejowe na południe regionu – podkreślał podczas uroczystego podpisania umowy wicemarszałek Bogdan Romaniuk. Dzięki tej rewitalizacji dużo szybciej pasażerowie pojadą w kierunku Bieszczadów. To dla nas bardzo ważne.

Rewitalizacja odcinka linii 106 Boguchwała –Czudec to koszt 52 mln złotych. Aż 33,3 mln złotych pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

 - Prace na tym odcinku już się kończą. Rewitalizacja linii pozwoliła na znaczące skrócenie czasu przejazdu pociągiem, a to jest najważniejsze dla pasażerów – mówił zastępca dyrektora PKP PLK Region Południowy Andrzej Szydło.

 Zadanie kończy rozpoczęty w poprzedniej perspektywie finansowej (2007-2013) remont linii kolejowej pomiędzy Rzeszowem a Jasłem. Inwestycja jest już gotowa. Udało się to dzięki dobrej współpracy województwa podkarpackiego i zarządcy infrastruktury PKP PLK S.A. w sferze wzajemnych gwarancji finansowania. Pozwoliło to na wykonanie zadania w trybie „realizacja i refundacja”. Roboty budowlane zostały rozpoczęte po wakacjach 2017 r. i zakończone w niespełna rok.

- Już w lipcu, kiedy mogliśmy uruchomić dodatkową parę pociągów z Rzeszowa do Jasła liczba pasażerów wzrosła o 70%. Od września uruchamiany kolejne pociągi i będzie to 6 par dziennie. Mamy na to środki, tak zaplanowaliśmy w Planie Transportowym Województwa Podkarpackiego – mówił podczas uroczystości podpisania umowy wicemarszałek Bogdan Romaniuk.  

Remontowany odcinek liczy blisko 12 km, zlikwidowane zostały ograniczenia prędkości pociągów, poprawionych zostało 21 przejazdów. W ramach podpisanej umowy wybudowano także nowe przystanki poza tym odcinkiem, a w ramach dokończenia rewitalizacji linii 106 tj. Jasło Fabryczne, Markuszowa, Zaborów Błonie, przebudowano - dostosowując do osób niepełnoprawnych - pozostałe przystanki i podjazdy.

Udrożnienie linii nr 106 pozwoli również na przywrócenie ruchu pociągów na linii nr 108 od Jasła do Zagórza i dalej na południe. Od września planowane jest uruchomienie 4 par pociągów w relacji Jasło – Zagórz oraz po 2 pary pociągów pomiędzy Zagórzem, Sanokiem, Łupkowem/Komańczą.

Aleksandra Gorzelak – Nieduży

Foto Daniel Kozik

Video Michał Mielniczuk

Biuro prasowe UMWP