180803polanczyk

Zakończyła się trwająca od listopada ubiegłego roku budowa ronda w Polańczyku. Skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 894 z ulicami Zdrojową i Wiejską to jedno z najbardziej obciążonych ruchem w najatrakcyjniejszym turystycznie regionie Podkarpacia. Wykonawcą inwestycji było Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Mostowych w Sanoku. Jej wartość to ponad 2 miliony złotych. 

Nowe rondo w Gminie Solina

☀️🚧👍 Ważna inwestycja drogowa w #Polańczyk uroczyście oddana! :)

Opublikowany przez Podkarpackie - serwis samorządu województwa Piątek, 3 sierpnia 2018

Zarówno droga wojewódzka nr 894 jak i 895 prowadzą w serce Bieszczadów. Ważne jest, aby podróżowanie w te strony było bezpieczne i komfortowe. Rondo w miejscu, gdzie natężenie ruchu jest tak duże, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym (ok. 4 tys. poj./dobę), to najlepsze rozwiązanie wpływające na poprawę bezpieczeństwa i płynności ruchu. Skrzyżowanie o ruchu okrężnym to także komfort i estetyka. W kosztach partycypowała Gmina Solina, na zlecenie której została opracowana dokumentacja przebudowy skrzyżowania.

W uroczystości oddania inwestycji wziął udział marszałek Władysław Ortyl. Obecny był Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak. Senat RP reprezentowała Alicja Zając. Do Polańczyka przyjechała wicewojewoda Lucyna Podhalicz. Sejmik województwa reprezentował radny Wojciech Zając. Nie zabrakło lokalnych samorządowców z wójtem Soliny Adamem Piątkowskim na czele. 

Marszałek Władysław Ortyl w rozmowie z mediami podkreślał potrzebę dalszego inwestowania w infrastukturę tej części regionu. 

Naszym planem jest dbanie o to, aby bieszczadzkie drogi były w jak najlepszym stanie, aby zwiększała się dostępność turystyczna tego miejsca. Dziś oddawana inwestycja w postaci ronda w Polańczyku jest tego dowodem. Chciałbym podkreślić dobrą współpracę z wójtem gminy Solina. Mamy tutaj przykład klasycznego montażu finansowego, gdyż jest to projekt, który stanowi element większego działania, finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Dziś Podkarpacie, Gmina Solina, Powiat Bieszczadzki są wielkim placem budowy. W związku z tym rosną koszty przetargów na różnego rodzaju inwestycjach, ale dokładamy wszelkich starań aby zabezpieczyć konieczne środki - mówił marszałek. 

 O kolejnych inwestycjach mówił reprezentant rządu Adam Hamryszczak. 

Jeszcze w tym roku na obszarze Bieszczad w ramach 6 inwestycji zmodernizowanych lub wybudowanych zostanie ponad 9 km lokalnych dróg oraz kładka pieszo-rowerowa. Łączna wartość tych projektów to ponad 14,5 mln złotych - podkreślił wiceminister

Budowa ronda została sfinansowana z budżetu Województwa Podkarpackiego, ale planowana jest refundacja ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 w ramach projektu „Przebudowa/rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 895 na odcinku Solina – Myczków i drogi wojewódzkiej nr 894 na odcinku Hoczew – Polańczyk”. Kompleksową modernizacją objętych zostanie łącznie około 17 kilometrów wspomnianych w nazwie projektu dróg. Powstanie nie tylko nowa  nawierzchnia. Przebudowane zostaną m.in. skrzyżowania, obiekty inżynierskie, chodniki i zatoki autobusowe. W ramach zadania wybudowane zostaną również urządzenia związane z ochroną środowiska czy bezpieczeństwem ruchu.

 

Wartość robót budowlanych: 2 070 031,35 zł

Wartość dokumentacji (opracowanej na zlecenie Gminy Solina): 70 000 zł

Okres realizacji: listopad 2017 r. – czerwiec 2018 r.

Wykonawca: Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Mostowych w Sanoku

 

DANE TECHNICZNE (rondo):

- Typ – małe, jednopasowe

- Średnica zewnętrzna – 35,0 m

- Średnica wewnętrzna – 27,0 m

- Szerokość jezdni – 5,0 m

- Szerokość pierścienia przejezdnego – 3,0 m

- Kategoria ruchu – KR3

- Obciążenie nawierzchni do 115kN/oś

 

„Przebudowa/rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 895 na odcinku Solina – Myczków i drogi wojewódzkiej nr 894 na odcinku Hoczew – Polańczyk”

- całość to około 17 kilometrów (Solina-Myczków ok. 6,2 km, Hoczew-Polańczyk ok. 11,1 km)

- planowane dofinansowanie na poziomie 85% w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020

- trwa procedura przetargowa – najniższe oferty przekraczają kwotę zaplanowaną na realizację zadania (wartość inwestycji wg Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Podkarpackiego - rozbudowa odcinków dróg + budowa ronda - to 50 mln zł;)

 

 

Inf: Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich
fot. Michał Mielniczuk