Kolejna ważna dla Rzeszowa i Podkarpacia inwestycja drogowa została zakończona. To droga lotniskowa, która łączy drogę ekspresową S-19, drogę krajową nr 9 i autostradą A4. Umożliwia także łatwy dojazd do Portu Lotniczego Rzeszów Jasionka, Centrum Wystawienniczo - Kongresowego G2A Arena oraz dynamicznie rozwijającej się strefy ekonomicznej.

W uroczystym otwarciu inwestycji samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Bogdan Romaniuk oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś. Obecni byli również: Jerzy Kwieciński – Minister Inwestycji i Rozwoju oraz Adam Hamryszczak – podsekretarz stanu w MIiR. Nie zabrakło też innych gości, a wśród nich parlamentarzystów – Krystyny Wróblewskiej, Wojciecha Buczaka i Mieczysława Miazgi.  Była też radna sejmiku województwa Teresa Kubas-Hul, samorządowcy, prezesi portu lotniczego i przedstawiciele mediów.

Uczestniczymy dzisiaj w oddaniu naprawdę wspanialej inwestycji, związanej z infrastrukturą lotniskową, przemysłową, wystawienniczą, czyli można powiedzieć, że w tym miejscu zbiegają się wszystkie nici, wszystkie sprawy ważne dla Podkarpacia – mówił podczas otwarcia drogi marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek podkreślił, że inwestycja była realizowana z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, który ma wielkie znaczenie dla rozwoju Podkarpacia. Podziękował też wykonawcom, którzy realizowali budowę przy ciągłym ruchu samochodowym.

To ważna droga dla Podkarpacia, dla lotniska i dla strefy ekonomicznej – dodał marszałek.

Minister Jerzy Kwieciński również podkreślał, że to wielka chwila dla Podkarpacia i Rzeszowa.

To pokazuje, że Podkarpacie potrafi mieć wizje, dobre pomysły, dobre projekty i je realizować – mówił minister, dodając – ta droga stanowi taki krwioobieg komunikacyjny pomiędzy  najważniejszymi instytucjami w tej części województwa.

W imieniu parlamentarzystów głoś zabrał poseł Wojciech Buczak:

Ta droga ma znaczenie nie tylko dla rozwoju lotniska, ale tez strefy przemysłowej, która daje wiele miejsc pracy ludziom, jest budowany nowy hotel, niebawem powstanie centrum edukacji Łukasiewicz – to sprawia, że to miejsce przyciąga – mówił poseł Wojciech Buczak.

Powstała droga zapewnia kierowcom łatwą i szybką komunikację na lotnisko oraz do pobliskiej strefy ekonomicznej i centrum wystawienniczego. Praktycznie na całej długości ma dwie oddzielone od siebie jezdnie z dwoma pasami ruchu. Prawie 8-kilometorwy odcinek powstawał w kilku etapach. I i III etap budowała firma SKANSKA zaś wykonawcą II było Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów.

Całość prac wszystkich trzech etapów kosztowała ponad 75 milionów z czego prawie 62 mln złotych to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

W ramach inwestycji powstały m.in. nowe skrzyżowania, ronda, zatoki autobusowe, drogi serwisowe, oświetlenie, ścieżki rowerowe, a także most nad potokiem Świerkowiec. W ramach inwestycji rozbudowano drogę wojewódzką oraz wybudowano zupełnie nowy odcinek o długości 1,7 od węzła S-19 do byłej drogi krajowej nr 19. Powstały też drogi serwisowe i dojazdowe umożliwiające komunikację terenom sąsiadującym z inwestycją.

Wcześniej w latach 2012-2015 powstał IV etap inwestycji, który był realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013, a jego budowa kosztowała ponad 38 mln złotych.

Monika Konopka
Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP