4D4CF1D3 40FD 41C0 9E46 E6FC5F3CC897Z inicjatywy europosła Tomasza Poręby do Polski przyjechała z wizytą oficjalna delegacja Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego. Europosłowie spędzą w naszym kraju trzy dni i odwiedzą trzy województwa: podkarpackie, małopolskie i mazowieckie. Pierwszy dzień został zaplanowany na Podkarpaciu i rozpoczął się od wizyty w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce, gdzie odbyła się m.in. konferencja prasowa.

Na Podkarpacie przyjechał Andor Delli z Węgier, Kosma Złotowski, a towarzyszyli im europosłowie z Podkarpacia – Elżbieta Łukacijewska i Tomasz Poręba. W CWK G2A Arena gości powitał marszałek Władysław Ortyl. Następnie europarlamentarzyści wysłuchali prezentacji oferty i możliwości portu lotniczego w Jasionce, którą przedstawił prezes lotniska Michał Tabisz. Po niej delegacja obejrzała centrum wystawiennicze.

Podczas konferencji mówiono o funduszach europejskich w kontekście inwestycji drogowych, morskich i kolejowych.

Marszałek powiedział, że bardzo cieszy go ta wizyta i że europosłowie zobaczą jak wielką koniecznością jest budowa drogi Via Carpatia.

- Chciałbym, żebyśmy patrzyli na tę drogę ekspresową nie tylko z punktu widzenia tego jak ona będzie służyła Podkarpaciu, czy Polsce, ale jak wpłynie na rozwój gospodarczy Europy. Europa potrzebuje nowych impulsów rozwojowych, a myślę, że takie impulsy są właśnie wzdłuż szlaku, który się rodzi – mówił marszałek Ortyl.

W podobnym duchu o projekcie Via Carpatia wypowiadał się Andor Delli, europoseł z Węgier:

- Chodzi o to, by stworzyć połączenie północ-południe. Łatwo jest teraz w Europie dotrzeć do Londynu, czy Berlina, ale trudniej podróżować na linii północ-południe – mówił A. Delli.

Elżbieta Łukacijewska mówiła o tym czym zajmuje się Komisja Transportu w PE: 

- Pracujemy nad prawami pasażerów kolei, aby mogli liczyć na zwrot części środków za spóźniony pociąg. Również pracujemy nad instrumentem, z którego po środki będą mogły sięgać regionalne lotniska, takie jak w Jasionce – tłumaczyła europoseł.

- Takie wizyty delegacji Komisji Transportu odbywają się w rożnych miejscach, po to żebyśmy mogli zobaczyć, jaki jest efekt naszych prac w Parlamencie Europejskim. Dobrze jest zobaczyć, ze unijne pieniądze są dobrze wykorzystywane. Tu w Rzeszowie widzimy, że są – mówił z kolei europoseł Kosma Złotowski.

 - Cieszę się, że członkowie delegacji będą mogli zobaczyć na Podkarpaciu jak budowany jest szlak Via Carpatia. Jutro w Krakowie będziemy rozmawiać o szlakach kolejowych. Równie istotny temat to Rail Baltica i Via Baltica – strategiczne z punktu widzenia Polski inwestycje, które będą cywilizacyjnie podnosić rozwój Polski Wschodniej i całego kraju – tłumaczył z kolei Tomasz Poręba.

Po konferencji goście z PE udali się na drogę S19 na Węzeł Racławówka, aby zobaczyć polską część szlaku drogowego Via Carpatia. Kolejnym punktem wizyty europosłów jest spotkanie z prezesem stowarzyszenia Dolina Lotnicza, Markiem Dareckim. Na zakończenie podkarpackiej części goście z PE zjedzą roboczą kolację z przedstawicielami PKP, ministerstwa infrastruktury, GDDKiA, wojewodą i marszałkiem. Drugiego dnia delegacja udaje się do Krakowa a trzeciego do Warszawy.

Celem wizyty delegacji europarlamentarzystów jest promocja szlaku Via Carpatia oraz omówienie ważnych inwestycji kolejowych w naszym kraju. Podczas wizyty europosłowie zapoznają się także z planowanymi inicjatywami w zakresie rozwoju żeglugi śródlądowej w Polsce. Podczas spotkań z przedstawicielami ministerstwa infrastruktury omówiony zostanie także pakiet mobilności i nowe wieloletnie ramy finansowe.

GALERIA:

https://www.facebook.com/622173411168828/posts/1998362523549903/

Monika Konopka

Biuro prasowe UMWP