190415 most

Nowa przeprawa powstanie w ramach programu „Mosty dla Regionów”. Rządowe wsparcie dla inwestycji zadeklarował dziś w Stalowej Woli minister Jerzy Kwieciński. Z dobrą nowiną do hutniczego grodu przyjechało aż trzech reprezentantów rządu. Poza szefem resortu Inwestycji i Rozwoju, obecny był także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz jego zastępca Rafał Weber. Regionalny samorząd reprezentował marszałek Władysław Ortyl. Pojawili się przedstawiciele samorządów z wszystkich objętych inwestycją gmin, z prezydentem Lucjuszem Nadbereżnym na czele.

Spotkanie z mediami nieopodal stalowowolskich błoń rozpoczął gospodarz miasta Lucjusz Nadbereżny.

- To dla nas wielki dzień, tym bardziej, że przyjechali dziś do Stalowej Woli znamienici goście, którzy podejmują kluczowe decyzje i odpowiadają za rozwój całego kraju – nie krył radości prezydent Stalowej Woli.

Dobrą wiadomość dla mieszkańców Stalowej Woli potwierdził minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński.

- To wielka przyjemność stanąć tu przed państwem i powiedzieć, że jesteśmy bliscy wybudowania trzeciego mostu w Stalowej Woli. Razem z ministrem Adamczykiem, przygotowaliśmy olbrzymie wsparcie dla samorządów. Zarówno w obszarze infrastruktury drogowej, jak również przygotowany został specjalny program na sfinansowanie przepraw przez rzeki. Przepraw, które od dawna czekały na budowę. W ministerstwie posługujemy się sentencją Izaaka Newtona, że budujemy za dużo murów a za mało mostów. To jest prawda. To była też bolączka samorządów przez wiele dziesiątek lat. Takie inwestycje przekraczają możliwości budżetów samorządowych. A trzeci most w Stalowej Woli jest przykładem właśnie takiej inwestycji, nie do udźwignięcia przez jeden samorząd - mówił minister Jerzy Kwieciński.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, podkreślił gotowość rządu do wspierania mniejszych ośrodków.

- Dzisiaj Stalowa Wola, dzisiaj Podkarpacie, dzisiaj Lubelszczyzna, także Warmińsko-Mazurskie i Podlaskie - to miejsca gdzie koncentrujemy naszą uwagę inwestycyjną. To wreszcie zaprzeczenie tezie, że powinny się rozwijać tylko duże ośrodki. To jest właśnie polityka zrównoważonego rozwoju - mówił Andrzej Adamczyk.

Marszałek Władysław Ortyl podkreślił współpracę, dzięki której udaje się realizować skomplikowane inwestycje wymagające współdziałania wielu podmiotów.

- Te odważne decyzje, które dziś podejmujemy nie byłyby możliwe, gdyby nie wspaniały, modelowy montaż finansowy. Tu koncentrują się środki rządowe, środki europejskie, środki samorządu województwa oraz samorządów lokalnych. O tej inwestycji mówiono od dawna, budziła wiele emocji. Dziś przyszedł czas, aby ją uruchomić – mówił marszałek.

Władysław Ortyl zwrócił także uwagę na konieczność powstania kolejnego mostu w tym miejscu.

- Budowa obwodnicy Stalowej Woli, budowa drogi ekspresowej S19, planowana droga ekspresowa S74 wymaga, aby do tych węzłów komunikacyjnych, można było z tak ważnego ośrodka przemysłowego jak Stalowa Wola, szybko docierać - powiedział marszałek.

Pytany przez dziennikarzy o szczegóły inwestycji, prezydent miasta wskazał przybliżone koszty oraz czas jej realizacji.

- Wniosek złożony do ministerstwa Inwestycji i Rozwoju przez marszałka Władysława Ortyla zakłada w pierwszej kolejności przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Koszt tych prac sięgnie 4,5 mln. zł i potrwa do końca 2020 r. Następnie powstanie koncepcja programowa. Od roku 2021 do końca 2022 r. będą toczyć się prace projektowe wraz uzyskaniem pozwolenia na budowę. Przystąpienie do prac wykonawczych będzie możliwe w 2023 r. Zakończenie realizacji szacujemy na 2025 r. Kwota inwestycji sięgnie 360 mln zł. - powiedział.

Inwestycja dotyczy budowy mostu na Sanie wraz z dojazdami stanowiącymi część nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 855 relacji Zaklików – Stalowa Wola. Zadanie zostało zlokalizowane na terenie miasta Stalowa Wola oraz gmin: Pysznica i Radomyśl nad Sanem w miejscowościach: Stalowa Wola, Brandwica, Rzeczyca Okrągła. Budowa nowego odcinka DW 855 wraz z mostem na rzece San usprawni komunikacyjne położenie Stalowej Woli poprzez połączenie z DK 77 i DK 74. Droga Wojewódzka 855 jest trasą łączącą drogę krajową nr 77 (obecny przebieg) jak i nowoprojektowaną DK 77 (obwodnicę Stalowej Woli, Niska) z drogą krajową nr 74 w Olbęcinie.

Tekst/fot. Michał Mielniczuk
wideo: Sebastian Kieszkowski

Biuro Prasowe UMWP