190923

Nowy most w Stalowej Woli będzie finansowany w ramach programu „Mosty dla Regionów”. Dziś w Urzędzie Miasta w Stalowej Woli minister Jerzy Kwieciński wręczył wojewodzie Ewie Leniart oraz marszałkowi Władysławowi Ortylowi decyzję o finansowaniu budowy.

 

 Inwestorem będzie samorząd województwa, który wnioskował o budowę przeprawy. W związku z tym, że jest to pierwsza wizyta Jerzego Kwiecińskiego odkąd oprócz teki ministra inwestycji i rozwoju, objął funkcję ministra finansów, marszałek Władysław Ortyl wraz z wojewodą wręczyli mu pamiątkowy herb Podkarpacia. Inwestycja ma powstać do 2025 roku. Szacowany koszt przeprawy to 360 mln zł. Będzie to nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 855 na odcinku Stalowa Wola – Zaklików. Połączy on i usprawni Stalową Wolę z gminami Pysznica oraz Radomyśl nad Sanem. Na początek na inwestycje zostanie przekazane 3,6 mln zł.

- To już drugi most na Podkarpaciu, który zostanie zbudowany w ramach rządowego programu „Mosty dla Regionów”. To bardzo potrzebna przeprawa zarówno z punktu widzenia mieszkańców jak i przedsiębiorców z tego terenu. Cieszę się, że rząd wspiera tego typu inwestycje, które przekraczają możliwości samorządów. To duża inwestycja przy której konieczna jest dobra współpraca rządu i samorządów aby stworzyć optymalny montaż finansowy – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Harmonogram projektu zakłada, że przygotowanie dokumentacji i uzyskanie pozwoleń na budowę nastąpi do roku 2020. Już ten etap będzie kosztował 4,7 mln zł. Prace projektowe mostu i uzyskanie pozwolenia na budowę to perspektywa końca 2022 r. Prace budowlane przy nowej przeprawie przez San miałyby rozpocząć się w 2023 r. i potrwać dwa lata.

- Mosty łączą, tak jak ten, który łączy rząd z samorządem. Dzięki decyzji, którą przekazałem, pani wojewoda może opracować umowę, którą podpisze z samorządami, z wiodącym samorządem województwa i można rozpocząć prace nad dokumentacją – powiedział minister Jerzy Kwieciński, który z kolei od prezydenta Stalowej Woli otrzymał pamiątkowy kompas.

Lucjusz Nadbereżny był gospodarzem spotkania i wielokrotnie podkreślał znaczenie nowego mostu dla sąsiednich samorządów. Sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Rafał Weber poinformował, że inwestycja może liczyć również na Fundusz Dróg Samorządowych.

- Powstaje nowy układ dróg, mostów i linii kolejowych, w którym Podkarpacie nie jest już regionem peryferyjnym. Nasze województwo dzięki temu będzie tętnić życiem – powiedziała z kolei wojewoda Ewa Leniart.

Przypomnijmy, że inny most na Podkarpaciu, który powstanie dzięki programowi, zostanie zbudowany w Jarosławiu na Sanie. Była to pierwsza, historyczna inwestycja ogłoszona w ramach programu „Mosty dla Regionów”, w maju ubiegłego roku przez ministra Jerzego Kwiecińskiego. Zakłada on, że mosty powstawać mogą w ciągach dróg zarządzanych przez samorządy, tj. na drogach gminnych, powiatowych czy wojewódzkich. Samorządy będą mogły otrzymać dofinansowanie na pokrycie aż 80% wydatków kwalifikowalnych danej inwestycji. Pozostałe 20% wartości zadania to wymagany wkład własny, który jednostki samorządu terytorialnego muszą zapewnić w swoim budżecie.

Tomasz Leyko
rzecznik prasowy UMWP