20190927 114022Most na Sanie w Jarosławiu był wymieniany jako pierwszy w kontekście rządowego programu „Mosty dla regionów”. Minister Jerzy Kwieciński wręczył dziś podczas briefingu prasowego marszałkowi Władysławowi Ortylowi, decyzję o przyznaniu finansowania w tej sprawie.

Rządowe wsparcie dla tej inwestycji to ponad 120 mln zł. Inwestycja jest już na etapie przygotowań więc wkrótce będzie można ogłosić przetarg. Most powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 865 Jarosław – Oleszyce – Cieszanów – Bełżec. Inwestorem będzie samorząd województwa. Inwestycja ma powstać do 2023 roku.

- Mamy świadomość, że lokalne samorządy nie udźwigną kosztów takiej inwestycji. Brak mostu był główną barierą dla rozwoju tych terenów, więc był to jeden z głównych argumentów dla włączenia mostu w Jarosławiu do rządowego programu – powiedział Minister Inwestycji i Rozwoju oraz Finansów Jerzy Kwieciński.

- Dotrzymujemy słowa. Cztery lata temu zobowiązaliśmy się, że budowa nowego mostu w Jarosławiu stanie się faktem i tak się dzieje. Tereny te także mają szansę na rozwój – dodał poseł Marek Kuchciński.

- Spotykamy się po raz kolejny w sprawie mostu w Jarosławiu, ale dziś jest dzień szczególny, ponieważ mamy decyzję o finansowaniu tej inwestycji. Myślę że za cztery lata będziemy mogli już z tego mostu skorzystać. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tej decyzji, a także chciałam podziękować za wsparcie przy decyzji środowiskowej, która pozwoli rozpocząć wkrótce tę inwestycję – powiedziała z kolei poseł i sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Anna Schmidt-Rodziewicz.

- Mosty łączą, tak mówimy zwykle przy tego typu okazjach. Ale w przypadku Jarosławia jest to sytuacja szczególna. Na tę przeprawę mieszkańcy czekali od lat. Natomiast lokalizacja tego mostu otworzy nowe tereny inwestycyjne – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

- Teren, w którym powstanie nowy most, w trakcie wzmożonego ruchu i korków był praktycznie odcięty od szybkiego dojazdu służb ratunkowych – dodał starosta jarosławski Tadeusz Chrzan.

Przypomnijmy, że inny most na Podkarpaciu, który powstanie dzięki programowi, zostanie zbudowany w Stalowej Woli. Podobną decyzję w tej sprawie minister Kwieciński przekazał wojewodzie i marszałkowi w poniedziałek 23 września.

Rządowy program „Mosty dla Regionów” został ogłoszony w maju ubiegłego roku przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Jerzego Kwiecińskiego. Zakłada on, że mosty powstawać mogą w ciągach dróg zarządzanych przez samorządy, tj. na drogach gminnych, powiatowych czy wojewódzkich. Samorządy będą mogły otrzymać dofinansowanie na pokrycie aż 80% wydatków kwalifikowalnych danej inwestycji. Pozostałe 20% wartości zadania to wymagany wkład własny, który jednostki samorządu terytorialnego muszą zapewnić w swoim budżecie.

Tomasz Leyko rzecznik prasowy UMWP