120522 pomnikbeksinskiegoW ostatni piątek 19 maja na sanockim Rynku został odsłonięty pomnik  Zdzisława Beksińskiego – jednego  z najbardziej znanych malarzy i grafików podkarpackich. W uroczystościach związanych z jego prezentacją wzięli udział m.in. Wicemarszałek Anna Kowalska, Członek Zarządu Sławomir Miklicz, Wicewojewoda Alicja Wosik, przedstawiciele podkarpackiego środowiska artystycznego.

Naturalnych rozmiarów pomnik Beksińskiego wykonał sanocki rzeźbiarz Adam Przybysz. Odlany z brązu pomnik waży niemal 200 kilogramów. Ma on za zadnie nie tylko przypominać postać wybitnego artysty, którego rodzina od pokoleń była związana z Sanokiem, ale  przede wszystkim zachęcać do zapoznania się ze sztuką artysty i odwiedzenia nowo otwartej Galerii Zdzisława Beksińskiego w tutejszym Muzeum Historycznym.

Członkowie Zarządu Podkarpackiego życzyli Burmistrzowi Sanoka Wojciechowi Blecharczykowi oraz Dyrektorowi Muzeum Historycznego Wiesławowi Banachowi, aby dzięki pomnikowi Zdzisława Beksińskiego żaden turysta odwiedzający Sanok nie zapomniał o zwiedzeniu Galerii i zapoznaniu się z tak oryginalnym dorobkiem malarskim, fotograficznym oraz graficznym artysty.

 

 

Daria Kędzierska

Gabinet Marszałka