logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps pazdziernik 160

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Kultura w regionie

wrota-kult

ludzie kultury kowalska28 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyła się, już po raz ósmy, gala rozdania nagród Zarządu Województwa Podkarpackiego dla najwybitniejszych twórców oraz działaczy kulturalnych z terenu Podkarpacia. Podczas tego doniosłego wydarzenia Zarząd Województwa reprezentowała Wicemarszałek Anna Kowalska, liczny udział w nim wzięli pracownicy Urzędu Województwa Podkarpackiego m.in.: Antonii Jeż –Dyrektor Kancelarii Sejmiku, Maria Niemiec – Skarbnik Województwa, Grażyna Szeliga – Dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego, Krystyna Lech - Dyrektor Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu wraz ze swym Zastępcą Markiem Kamińskim, Kamil Czyż - Zastępca Dyrektora Departamentu Promocji i Turystyki.

Zebranych gości tradycyjnie powitał Marek Jastrzębski, Dyrektor WDK, który po złożeniu tegorocznym laureatom gratulacji przekazał głos Wicemarszałek Annie Kowalskiej. „Szanowni Państwo jest mi szczególnie miło, że mogę po raz kolejny się z Państwem spotkać i przy tej okazji pokłonić się i oddać hołd osobom, które pozwalają nam chociaż na chwilę zapomnieć o sprawach doczesnych i materialnych – skłaniając do refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością w sposób uduchowiony. Zarząd Województwa docenia waszą codzienną pracę, może nie zawsze w wystarczającym stopniu, ale będziemy z każdym rokiem starać się ten poziom zwiększyć. W dniu wojewódzkiego święta ludzi kultury serdecznie dziękujemy Wam, że jesteście, że działacie w swoich środowiskach i wnosicie w nasze życie ten uduchowiony pierwiastek, który tak bardzo wzbogaca egzystencję nas wszystkich. Serdecznie gratuluję nagrodzonym Laureatom, Wnioskodawcom dziękuję za zgłoszenie kandydatów oraz życzę wielu dalszych sukcesów na niwie kultury - obyśmy za rok spotkali się w jeszcze liczniejszym gronie!" – powiedziała Wicemarszałek Anna Kowalska w swym wystąpieniu.

Najważniejszą częścią uroczystości było wręczenie nagród Laureatom, którzy zdobyli je w dwóch kategoriach: za całokształt działalności bądź wybitne osiągnięcia. Nagrody, w asyście Dyrektor Grażyny Szeligi oraz pracowników Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego, wręczyła Wicemarszałek Kowalska. Była to dla wszystkich wyróżnionych piękna i niezwykle wzruszająca chwila, która zapewne pozostanie w ich pamięci na długo.

Lista nagrodzonych osób za całokształt działalności:

1. Ryszard Zatorski- dziennikarz i publicysta, od 43 lat dokumentuje, komentuje, opisuje i współtworzy wydarzenia kulturalne w Rzeszowie. 2. Wojciech Kwiatkowski – aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, występuje na scenie od 38 lat, otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa.

3. Krystyna SZCZERBIAK - wieloletnia tancerka zespołu „Rzechy", wielokrotnie nagradzana między innymi Brązową Odznaką Gloria Artis.

4. Marek PĘKALA - poeta, pisarz, dziennikarz, laureat Nagrody Literackiej im. Juliana Przybosia.

5. Edward LASKA - muzyk-kapelmistrz, długoletni instrumentalista Orkiestry Garnizonowej w Rzeszowie. – w uznaniu ponad 40-letniej działalności wyróżniony m.in. odznaką „Zasłużony Działacz Kultury".

6. Mieczysław Arkadiusz Łyp – pisarz, publicysta, fotograf, laureat Nagrody Miasta Rzeszowa i Wojewody Podkarpackiego.

7. Józef Tadla – ceniony animator kultury. Laureat literackiej nagrody „Złote Pióro",

8. Elżbieta Kęsik – założycielka zespołu teatralnego FENIKS, laureatka Nagrody Burmistrza Dębicy i Nagrody Starosty Dębickiego.

9. Roman Olszowy – znany i ceniony animator kultury.

10. Bogusław Wilanowski – muzyk, solista, koncertmistrz, laureatem Nagrody Wojewody Rzeszowskiego (1991 r.) oraz Nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa.

11. Maria RYGIEL – długoletni aktywny animator kultury, nagrodzona odznaką „Zasłużony Działacz Kultury".

12. Stanisław Świerad - Niestety nie doczekał uroczystości. Był muzykiem, pedagogiem i animatorem kultury. Założycielem, kierownikiem i opiekunem licznych chórów działających w naszym Województwie. Wymienić należy chociażby: chór „Wielopolskie Słowiki", chóry „Echo" w Jaśle i Wiśniowej. Oddany działalności Zespołu Śpiewaczego z Glinika oraz Orkiestrze Dętej z Brzezin. Nagrodzony Odznaką Honorową - Zasłużony dla Kultury Polskiej, Brązowym Krzyżem Zasługi oraz odznaką - Zasłużony dla Województwa Rzeszowskiego. Jego pamięć została uczczona minutą ciszy przez przybyłych gości.

13. Jan Grabarz- rzeźbiarz-amator, nagradzany w konkursach regionalnych i ogólnopolskich.

14. Franciszek Karaś – muzyk, skrzypek, regionalista, animator kultury - dzięki Jego działalności ocalało od zapomnienia wiele pięknych i unikatowych melodii ludowych.

15. Marta Wierzbieniec – dyrektor Naczelny Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie i kierownik Zakładu Chóralistyki i Muzyki Religijnej w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

16. Jerzy Dynia – muzyk, dziennikarz, pedagog - otrzymał m.in. nagrodę Miasta Rzeszowa, nagrodę im. Oskara Kolberga oraz dwukrotnie nagrodę im. Franciszka Kotuli.

Lista osób nagrodzonych za szczególne osiągnięcia przez Zarząd Województwa Podkarpackiego:

1. Magdalena KOŁCZ – skrzypaczka, laureatka wielu przeglądów i konkursów dla młodych talentów.

2. Zofia Sokół – animatorka kultury ludowej, wokalistka.

3. Andrzej Szypuła – muzyk, pedagog, dyrygent, animator - wielokrotnie odznaczony i nagradzany.

4. Pan Maciej Grzegorzek – fotografik – w 2011 roku zdobył złoty medal oraz I miejsce w dwóch międzynarodowych konkursach fotograficznych, należących do grupy najważniejszych i najbardziej prestiżowych tego typu wydarzeń na świecie. I nagrodę i 9 wyróżnień otrzymał również na międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Fotograficznym - nazywanym Oscarami fotografii. Z kolei złotym medalem nagrodzono go za panoramę „Fototropizm" na Międzynarodowym Salonie Fotografii.

5. Dariusz Baszak – muzyk, akordeonista, pedagog - wyróżniony Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury" oraz medalem Komisji Edukacji Narodowej.

6. Jan Kubicki – dziennikarz, publicysta, regionalista – wielokrotnie odznaczany i nagradzany m. in. Brązowym Krzyżem Zasługi i medalem – Zasłużony dla Powiatu Łańcuckiego.

Lista zespołów nagrodzonych za całokształt działalności:

1. Kapela Ludowa z Gniewczyny,

2. Zespól Ludowy „JUBILATKI",

3. Zespół Szantowy „KLANG",

4. Orkiestra Dęta „Dobrynin",

5. Orkiestra Dęta PKP w Rzeszowie,

6. Chór Męski „ECHO" z Wiśniowej

7. Chór Kameralny „Collegium Musicum"

Lista nagrodzonych zespołów za szczególne osiągnięcia:

1. Zespół Taneczny „Iskierka" z Łańcuta,

2. Zespół Pieśni i Tańca „Hanka",

3. Chór i Orkiestra Kameralna „NICOLAUS",

4. Teatr „Przedmieście",

5. Zespół Redakcyjny „Rocznika Przemyskiego" wydawanego przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu.

W przerwie uczestnicy imprezy wysłuchali koncert jednej z laureatek, Magdaleny Kołcz, która wykonała trzy utwory na skrzypcach przy akompaniamencie fortepianu. Na zakończenie dla gości zaśpiewał, również wyróżniony, Zespół Klang. Uroczystość była prowadzona przez aktorów Teatru „Przedmieście".

Daria Kędzierska

Kancelaria Zarządu

Statystyka

Odwiedza nas 769 gości oraz 0 użytkowników.