logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps pazdziernik 160

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

wrota-prom

W Narolu odbył się Cesarsko-Królewski Jarmark, którego współorganizatorem był po raz pierwszy Samorząd Województwa Podkarpackiego. Wielką atrakcją jarmarku był między innymi konkurs kulinarny potraw z ryb. Uroczystego otwarcia Jarmarku dokonał marszałek Władysław Ortyl wraz z burmistrzem Narola Stanisławem Wosiem.

Podczas tegorocznej edycji Jarmarku w dniu 11 lipca br. odbyła się Uroczysta  Sesja Rady Miejskiej oraz „Ogólnopolska Konferencja Rybacka, a także „Konferencja Myśliwych” zrzeszonych w związkach łowieckich. Podczas Sesji ciekawą prelekcję nt. walorów dziczyzny wygłosił prof. Marek Zin, zaś o walorach ryb słodkowodnych mówił dr Janusz Guzior. W obradach uroczystej sesji wziął udział Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego – Lucjan Kuźniar.

Uroczystego otwarcia XV Cesarsko–Królewskiego Jarmarku Galicyjskiego dokonali wspólnie: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Burmistrz Miasta i Gminy Narol Stanisław Woś. Marszałek Władysław Ortyl podkreślił w swoim wystąpieniu wybitne walory turystyczne i kulinarne Roztocza. Wskazał, że właśnie te naturalne zasoby mogą stanowić o sile i rozwoju gospodarczym tej części województwa podkarpackiego.

Drugi dzień Jarmarku poświęcony był promocji potraw przygotowanych z ryb i dziczyzny, stanowiących naturalne bogactwo tego regionu województwa. Kluczową rolę w tym zakresie odegrał I Konkurs Kulinarny – Galicyjskie Smaki Wczoraj, Dziś i Jutro. W konkursowe szranki stanęło 6 ekip podkarpackich restauratorów, którzy walczyli o cenne nagrody. Temat konkursu, jak się okazało, nie należał do łatwych – należało przygotować potrawy z ryb i dziczyzny. Oceną pracy poszczególnych ekip zajęły się wybitne osobistości świata kulinarnego:

Hanna Szymanderska – dziennikarka, autorka niezliczonych publikacji oraz książek o tematyce kulinarnej, autorytet w świecie gastronomii;

Wiesław Ambroz – Prezes Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej, wybitna osobowość w technikach przyrządzania dziczyzny, autor szeregu publikacji, specjalista kulinarny w kuchni staropolskiej, Mistrz Kuchni Śląskiej;

Jarosław Uściński – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierników, reprezentant Polskich Mistrzów Kuchni na światowych konkursach kulinarnych;

Gieno Mientkiewicz - dziennikarz kulinarny, smakosz, największy znawca polskich serów zagrodowych;

Krzysztof Gawlik – Mistrz Kuchni, specjalista nowych technologii kulinarnych, ekspert kulinarny firmy RM Gastro;

Dariusz Wójcik – World Association of Chefs Societies,członek Polskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierników.

Jury doceniło wyrównany poziom rywalizacji. Najsmaczniejsze okazały się przysmaki w wykonaniu zespołu kucharzy ze Starego Browaru Rzeszowskiego, którzy przygotowali:

- filet z suma w sosie z drapaków (jeżyn) podany z kaszanką, bobem i pianką z szafiru (sera);

- oraz schab z dzika pieczony w boczku z prażoną kaszą gryczaną, borowikami, cukinią, sosem wiśniowy i chipsem z oscypka.

II miejsce zajął Hotel Rzeszów za przygotowane dania:- filet z suma marynowany w malinach, przyrządzony metodą sous-vide połączony z aromatyczną galaretką z dzikiej róży, odymiany dymem z drzew winorośli, kontra pieczony kwadrat z suma w czarnym sezamie wykończony zaskakującym miętowo-melisowym bobem - stek z kulki podawany na ziemniakach zakwaszanych żurkiem w akompaniamencie sosu z wędzonego jabłka i musu z pieczonego buraka z tymiankiem oraz zaskakującą kulka w panko. Zaś III miejsce należało do Anny Witek z Modlnicy za:- filet z suma z farszem ziołowym na koprze włoskim- oraz zrazy z dzika faszerowane młodą kapustą z sosem jeżynowym podane na pęczaku z kurkami.

Nagrody dla uczestników konkursu wręczył m. in. Lucjan Kuźniar – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, który w swoim wystąpieniu podziękował poszczególnym ekipom za wspaniałą rywalizację i gratulował zwycięzcom. Wyraził nadzieję kontynuacji tego wydarzenia w kolejnych latach, jako doskonałej promocji Narola i okolic.

Charakter jarmarku podkreślili artyści i twórcy ludowi, promujący swoje dzieła oraz rzemieślnicy, którzy zaprezentowali swój kunszt, przekazywany z dziada pradziada, w formie pokazów na żywo.

Mariusz Bednarz
Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich

 

Statystyka

Odwiedza nas 957 gości oraz 0 użytkowników.