logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

140610 camacol

W 2015 roku amerykańskie firmy przyjadą na Podkarpacie, aby wziąć udział w  międzynarodowej imprezie konferencyjno-targowej z udziałem przedsiębiorców z Ameryki Północnej i Łacińskiej – taką informacją konferencję prasową 10 czerwca 2014 roku, rozpoczął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Podpisaliśmy memorandum, które mówi o tym, że Urząd Marszałkowski, Miasto  Rzeszów i Polsko-Amerykańska Izba Handlowa Florydy i Obu Ameryk przyczynią się do tego, aby zorganizować te imprezę konferencyjno-targową. Jest to wszystko po to, aby nasz duży projekt i myślę, że bardzo znaczący, mówię o centrum logistycznym i połączeniach cargo pomiędzy Miami a Rzeszowem – aby to stało się faktem. Tak aby, mówiąc w skrócie – luki bagażowe tych samolotów były wypełnione- mówił na konferencji w Rzeszowie marszałek Ortyl.

Marszałek Ortyl przewodniczył misji gospodarczej z Podkarpacia, która na początku czerwca wzięła udział w 35. Kongresie Hemisferycznym Izb Handlowych Ameryki Łacińskiej w Miami. Wizyta marszałka w Stanach Zjednoczonych była jednocześnie kolejnym etapem starań o uruchomienie stałego połączenia cargo pomiędzy lotniskami w Jasionce i Miami. Rzeszów reprezentował w Miami wiceprezydent Marek Ustrobiński.

Myślę, że okazja do spotkania z najważniejszymi osobami z zakresu handlu, przemysłu i inwestycji z terenu USA, Ameryki Środkowej i Południowej to wielka szansa dla województwa podkarpackiego i miasta Rzeszowa. To możliwość pokazania oferty inwestycyjnej, handlowej, usłyszenia - co można sprzedać, zbudować, jaki biznes zrobić na tym terenie. To było bardzo interesujące – dodaje wiceprezydent Ustrobiński.

Kongres Hemisferyczny w Mami był także okazją dla przedstawicieli podkarpackich firm do nawiązania biznesowych kontaktów z firmami z obu Ameryk. W misji gospodarczej uczestniczyli przedstawiciele klastrów: Stowarzyszenie Dolina Lotnicza, Klaster „Informatyka Podkarpacka”, Klaster Energii Odnawialnej, Klaster Jakości Życia „Kraina Podkarpacie”, Stowarzyszenia: „Rzeźników i Wędliniarzy” oraz „Polska Ekologia”.

Podczas spotkań, których odbyliśmy ponad 40, znaleźliśmy 3 produkty z Podkarpacia, które są w obrębie potencjalnych zainteresowań i prowadzimy już rozmowy z 4 partnerami, które mam nadzieję, przyniosą dalsze efekty. I być może znajdą się w tym kontenerze, którymi z Podkarpacia będą mogły być przewożone do Stanów Zjednoczonych i na rynki Ameryki – mówił podczas konferencji Grzegorz Wisz z Podkarpackiego Klastra Energii Odnawialnej.

 

Podpisaliśmy porozumienie z siecią sklepów polsko-rosyjskich, jeżeli uruchomi się cargo będziemy mogli tam dostarczać – dodaje Paweł Krajmas  ze Stowarzyszenia  „Polska Ekologia”. Dla nas cargo jest idealnym rozwianiem, mamy nadzieję, że będzie możliwość wykorzystywania tego centrum dystrybucyjnego, które ma powstać. 

 

Biznes lotniczy jest wiodącym na Podkarpaciu. 90 procent produkcji idzie na eksport, głównie do Stanów Zjednoczonych i w drugą stronę. Pewne komponenty, części, części silników dostarczane są na Podkarpacie, dlatego rola tego połączenia jest tak duża – zauważa właściciel Ultratech Marek Bujny, który w Miami reprezentował Dolinę Lotniczą.

 

Chcemy przeznaczyć środki z RPO, czy także poszukać z innych programów na stworzenie warunków dla funkcjonowania tej infrastruktury. Cały układ komunikacyjny, połączeń, aby stworzyć dostępność do tych baz cargo dla infrastruktury spedycyjnej, to leży w gestii samorządu województwa. Sama baza zostanie wybudowana  w partnerstwie publiczno-prywatnym – zaznacza marszałek Ortyl.

Jesienią na Podkarpacie przylecą eksperci z Miami, aby ocenić przygotowanie lotniska w Jasionce do prowadzenia międzynarodowych operacji cargo.

Aleksandra Gorzelak – Nieduży
fot. Daniel Kozik
Biuro prasowe UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 1365 gości oraz 0 użytkowników.